ПЕТКОВДЕН
На 14 октомври църквата почита Света Параскева или още наричана Света Петка. Този ден обаче е наричан още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата и зимните празници. Светицата се смята за закрилник на дома и семейството. От Петковден започват сгледите на годежите и сватбите, тъй като в народните разбирания Света Петка е покровител на раждането, на децата и на плодовитостта, както при хората, така и при животните. Tя е особена почитина от българките.
Имен ден празнуват: Параскева, Петко, Пенчо, Петкан, Пеньо, Пенко, Паруш, Петричка, Петрана, Кева
Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата. До тогава всичката земеделска работа трябва да е приключила, за това и народа казва „ На Петковден ралото да ти е под стрехата”.
Обикновено на Петковден става и заплождането на домашните животни, известно сред народа като “мърлене” или “овча сватба”. Докато трае заплождането, жените не бива да подхващат никаква работа – не плетат и не шият, не перат и не месят тесто, за да се роди здрав и пъргав добитък.
Дните от Петковден до Димитровден имат митичен смисъл съответстващ на Мръсните Погани дни. Тези дванадесет дни наричани още „вълче или вампирско погано“ представляват сакрална граница между старата и новата година. В тези дни, чудати и отвъдни същества бродят по човешките земи и светът е по-хаотичен и опасен.
На Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове, като най-големия наречен „Света Петка”, се слага на трапезата върху мъжка риза, паничка сол и чаша вино. Къщата се ръси със светена вода, обредния хляб се прекажда и цялото семейство му се покланя три пъти. След това най-възрастната жена вдига хляба високо и благославя с него всички и раздава парченца.
На масата ни на Петковден е хубаво да присъства: гювеч с овнешко, курбан чорба, сармички с лозови листа, ястия и баници с праз, обредни хлябове.
Рецепти
Сарми с агнешко
600 г смляно агнешко месо от бута
1 вр. пресен лук
80 г ориз, сварен в 100 мл вода
6 с.л. зехтин
1 бр. яйце
1 с.л. джоджен, нарязан на ситно
1 ч.л. черен пипер
50-60 бр. лозови листа
За соса:
200 г кисело мляко
2 бр. яйца
1 ч.л. препечено брашно
сол
В мазнината се задушава лукът с 1 с.л. вода, като изври водата се прибавя месото, ориза и пипера. Посолява се на вкус. Отстранява се от огъня и се прибавя разбитото яйце и джоджена.Листата предварително се бланшират в кипяща подсолена вода. Съединяват се 2 по 2 и се завиват с месото. Лъскавата страна трябва да остане навън. Сармите се подреждат в тенджера, притискат се с чиния, заливат се с бульон и се варят на тих огън. За соса, яйцата се разбиват с брашното на водна баня докато се посгъстят, прибавя се млякото и се отделя от огъня. Сармите се заливат със соса и се поднасят с пресен джоджен.
Пита с праз
300 г брашно
1/2 ч.л. сода
100 мл вода
100 мл олио
600 г праз
250 г сирене
3 с.л. кисело мляко
2 бр. яйца
От брашното, содата, водата и сол се омесва твърдо тесто, което се оставя на студено 1 час. Празът се нарязва на ситно и се задушава в мазнината до омекване, охлажда се и се разбърква със сиренето, яйцата и киселото мляко. Тестото се разстила в намазнена тава, като се издърпват краищата до ръба. Запича се леко. Изсипва се плънката и се пече още 30 минути в умерена фурна.
Тиква с мляко
1 кг тиква,
1 л.мляко, 4 яйца,
1 ванилия,
200гр захар
Нарязваме тиквата на кубчета, поръсваме с 4-5 л.захар и запичаме 20 мин на 180С. Разбиваме яйцата с млякото и захарта и ванилията, заливаме тиквата със сместа и печем до готовност.
Sorry, the comment form is closed at this time.