21 ноември – Въведение Богородично: Ден на християнското семейство и християнската младеж

21 ноември – Въведение Богородично

Православната църква чества на 21-ви ноември празника Въведение Богородично. На този ден родителите на тригодишната Мария я завели в Иерусалимския храм и отдали да служи на Бога. Йоаким, Ана и малката им дъщеря били съпътствани по пътя от своите роднини и приятели – млади девойки със свещи в ръце вървяли пред тях. Праведните родители принесли дарове и жертви на Бога и след това, като получили благословение от свещениците, се върнали с роднините си в Назарет.Този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата.

От векове наред дедите ни са вярвали, че домът е свещено място, в което децата научават най-ценните житейски уроци, както и усвояват важни знания за света. В семейството те не само биват възпитавани, но и изграждат своя характер и именно семейната среда е предпоставка за развитие на техните заложби и дарби. На този ден спазвайки духовните си задължения към децата,родителите им ги водят на църква.Представени на Бога, те ще растат благочестиво в послушание към родителите си и чистота на нравите.

Отбелязването на празника съвпада с Коледните пости и в този смисъл е разрешена всякаква храна, която не е от животински произход. Но има и някои изключения. Разрешена е консумацията на риба. Вместо риба може също да се консумират морски дарове– те са разрешени през целия период на Коледните пости.Семейството се събира около трапезата с чаша вино,постна питка и вкусни гозби. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.

На този ден,народът ни гадае какво ще е времето през цялата следваща година. Ако е топло и слънчево – зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото – дъждовно, а реколтата – богата.

21 ноември е прекрасен повод да покажем на близките си колко много ги обичаме и колко много означават те за нас. Семейството е ценност, съумяла да съхрани народността и духовността ни през годините, затова го посветете на най-близките си хора и се заредете с много, много любов.

Рецепти

Картофени сарми

500 г сварени и намачкани картофи, 1 глава кромид лук, магданоз, 6 с. л. олио , смлян черен пипер, сол, 1 кисела зелка,1/2 ч. ч. доматен сок

В половината от олиото се задушава дребно нарязаният кромид. Прибавят се картофите, нарязаният на дребно магданоз, черният пипер и солта. Разбърква се добре и в зелевите листа се слага по малко от картофената плънка. Завиват се сарми и се нареждат в плитка тенджера. Заливат се с останалото олио, доматения сок и вода, колкото да се покрият и се варят до готовност.

Постни кравайчета

пудра захар, 300-350 г брашно, 1пак. Бакпулвер, 1 с. л. Захар, 1 ч. ч.орехи, 240 мл бира, 100 мл олио
Приготвяне:

Смесват се олиото, бирата, орехите, лъжица захар и се добавя пресятото с бакпулвера брашно. Замесва се меко тесто и се оформят малки кравайчета. Нареждат се на хартия или направо в тавата и се пекат на 180 С само леко да порозовеят. Още топли да се овалят в пудра захар.

Може да харесате още...

Comments are closed.