ЛазаровденDía de San Lázaro

Лазаровден! Това е празник на младостта, на пукналата пролет. Това е празника на труда и трудолюбивите българи. Наричан е още Лазарова събота, Лазарица, Лазар и се пада винаги една седмица пред Велика събота, предхождаща Великден.

Лазаровден се отбелязва в чест на Свети Лазар – защитник на християнството, който след боледуване починал, а Христос го възкресил на четвъртия ден след погребението като благодарност за вярата му и гостоприемството, което проявил към него преди. Именно това чудо накарало хората да повярват в божествената сила на Христос.

Обичаите по Лазаровден и Цветница са женското съответствие на коледарските и сурвакарски обичаи на мъжете. В тях участват момичета, които сега се замомяват, на възраст от 10 до 16 години. Облечени са в празнични дрехи, с цветни венци на главите. В ръцете лазарките носят кошнички, окичени със зеленина за събиране на дарове. По лазарските премени греят нанизи от мъниста, парички, а шивиците по ризите са събрали в себе си цвета на аления гюл и жълтата латинка, на зеления чемшир и синевата на утрото. По стар-обичай момичетата влизат във всяка къща и изпълняват песен – пожелание към всеки член на семейството за здраве, плодородие и щастлив живот. Стопаните ге даряват с яйца, орехи, пари. Песните, които се изпълняват на този ден са с любовен характер. Момите играят несключено лазарско хоро. Навсякъде лазарките благославят труда на работливите стопани, пеят за нивите, за къщята, за стоката – домашните животни. Та нали всеки народ започва живота си от земята. Лазарките пеят и за млади и за стари. На девойките – за хубост, на момците – за храброст и ловкост … За тези, които орат и сеят земята, пролетта носи радостни надежди – през пролетта пеят птиците, през пролетта цъфтят цветята, през пролетта играят лазарките, пременени и нагиздени като цветя. Когато свърши лазаруването , лазарките си поделят събраното. Устройват си обща трапеза в дома на водачката. Лазаруването за малките момичета е възрастов праг. От този ден, когато те за първи път са вземали кошничката и лазаруват, обичаят ги провъзглася за порастнали. Време е да ги учат обредно на първо плетене на чорапче, първа погача, месена от детските ръчички, първо везмо, бродерия и така да бъде въведено в труда на семейството. Следващият ден, Цветница, е продължение на Лазаровден. Лазарувалите моми се събират на реката и всяка носи върбово венче с някакъв белег на него. Венчетата се нареждат на дъска и се пускат по течението на реката, което излезе най-напред, тази мома ще се омъжи първа през годината и тя се избира за кумица на девойките. Момите „говеят“, т.е. мълчат пред кумицата до Великден. Според легендата венците са дар на славянската богиня Лада, която е закрилница на семейството и любовта. Пролетните празници Лазаровден и Цветница са сред най-поетичните и красиви момински празници, посветени на цветята, любовта и плодородието. Те са част от Великденския обреден цикъл, посветен на обновяването на природата и възкръсването на живота.

На Лазаровден имен ден имат всички, които са кръстени Лазар, Лазарин, Лазара, Лазарка.

lazarovedn

Рецепта

Момински кукли за Лазаровден

  • 250 г брашно
  • 125 мл топла вода
  • 1 ч. л. суха мая
  • 1 ч. л. захар
  • 1 ч. л. сол
  • 1 с. л. олио

Маята се разтваря в топла вода. Добавя се захарта и солта. Брашното се пресява и се замесва тесто. Накрая се добавя олиото и още един път се омесва тестото.
Оставя се на топло място да удвои обема си. Втасалото тесто за рецептата се разделя на 7-8 части
Всяка част се оформя на фитил, който се прегъва на две. Краищата се омотават няколко пъти.
Така оформените момински кукли за Лазаровден се поставят в тава за печене.
Оставят се да втасат 20 минути. Междувременно фурната се загрява на 200 С.
Моминските кукли за Лазаровден се напръскват с вода и пекат 10-12 минути.

 

bulgarian-folklore.com, hitrinibg.com, gotvetetesmen.com

 

 

 Día de San Lázaro

Se celebra el sábado antes de Domingo de Ramos, la semana que precede la Pascua de Resurrección. En el calendario eclesiástico conmemora la resurrección milagrosa de Lázaromuerto realizada por Jesús.

En este día se celebra el rito llamado lazarúvane, en que participan muchachas casaderas. Ataviadas con trajes festivos y con ricos adornos en la cabeza, ellas recorren el pueblo cantando y bailando coplas y danzas rituales, y haciendo votos de salud, felicidad, matrimonio feliz yprole  numerosa. Los anfitriones les dan una cordial bienvenida, les obsequian panes rituales y huevos blancos.Se considera que cada casa en que hayan bailado las lazarki será alegre y feliz.

 

Може да харесате още...

Comments are closed.