Oбичаи и рецепти. Бъдни вечерNoche Buena
Бъдни вечер 24 декември, в някои райони наричан Суха Коледа, Малка Коледа, Малък Божич, се нарича денят преди Рождество Христово.
На този ден християните се подготвят духовно – чрез пост, изповед и молитва да приемат Светото Причасте и така достойно да посрещнат Христовото Рождество.
В народните обичаи могат да се открият различни традиции.
Трапезата на Бъдни вечер е тържествена, но и постна тъй като е последният ден от Рождественския пост
Обичайно се приготвят варен фасул, пълнени чушки, сарми, жито, тиквеник, ошав, чесън, пчелен мед, орехи, плодове, постен обреден хляб и др., за да бъде годината с много храна. Техният брой по традиция е 7, 9 или 11 (нечетен брой). В нeго се скрива паричка и на който се падне, в него ще е парата и късмета през цялата идна година. Да не пропуснем каната с червено вино. При разчупване на обредния хляб първото парче символично се оставя за Богородица, после за къщата, а следващите се раздават на всеки член от семейството според възрастта, както и на домашните животни. Всеки трябва да опита всички ястия на трапезата, за да му върви през годината. На масата не трябва да се оставя празно място, за да е щастлива идващата Нова година. След приключване на вечерята трапезата се оставя неприбрана, в символ на очаквания гост. Най-съществената част от празника е това, че сме се събрали цялото семейство и празнуваме заобиколени от любими хора.
Под софрата се слага слама, напомняща за Витлеeмските ясли, в които е родила Дева Мария. Най-възрастният представител от рода прикадява с тамян трапезата и къщата и прочита молитва. В огъня през цялата нощ трябва да гори дъбово или крушово дърво, наричано бъдник, което с топлината и светлината си символизира раждането в света на Христос. По традиция, най-старият мъж в семейството гадае по бъдника каква ще е следващата година. През нощта коледари тръгват по къщите и пеейки народни и църковни песни разнасят радостна вест за Христовото Рождество и посещават домовете с пожелания за здраве и късмет.
Късмет и предсказания
- Ако сребърната пара е в парчето, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички.
- Зад палешника (широкото остро желязо на ралото, ралник, лемеж) се оставят живи въглени, неречени за различни селскостопански култури. На сутринта се гледа дали въглените са изгорели. Колкото повече пепел има, толкова по-голямо ще е плодородието. Ако въглена е почернял, предсказанието не е добро.
- За изобилието на месеците през годината се гадае и с лук и сол. След като всички си легнат, домакинята разрязва глава кромид лук и слага в 12 люспи 2-3 щипки сол. Нарича ги на 12-те месеца и ги качва на покрива на къщата. На сутринта гледа дали солта се е стопила или не. Ако се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух и неплодороден.
- Ако пепелта от бъдника на сутринта е много, много ще е и плодът по земята и стоката.
- На Бъдни вечер се разчупват орехи, които са наречени на всеки . Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.
Рецепти за празничната трапеза
Содена питка
3 чаени чаши брашно, 1 чаена лъжичка сол , 1 чаена лъжичка сода за хляб, 1 супена лъжица оцет, 5 супени лъжици олио,
1чаена чаша хладка вода
Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче, в него се слагат солта, олиото, содата и постепенно добавяме 1 чаена чаша хладка вода и се замесва меко тесто. Оставя се да почива 10 минути. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка. Слага се паричка. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 оС. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.
Чушките, пълнени с боб, са едно от любимите постни ястия на малки и големи за Бъдни вечер. Необходими продукти: 15 сухи чушки, 2 чаши бял боб, не много едър, половин супена лъжица червен пипер, 1 глава лук, 50 милилитра олио, сол и черен пипер на вкус, 1 щипка джоджен.
Бобът се накисва от предишната вечер. На сутринта се измива добре и се кипва. Първата вода се излива и отново се слага да се вари до омекване. Лукът се нарязва на ситно, запържва се леко и се добавя червеният пипер, солта и черният пипер. Смесва се с боба и се разбърква добре. Добавя се джоджен. Чушките се накисват в гореща вода, за да набъбнат. Пълнят се с боба и се нареждат в тава. Заливат се с една чаша топла вода и се пекат под капак 30-45 минути.
На Бъдни вечер задължителни са сармите – с лозови или със зелеви листа.
Необходими продукти за сарми с лозови листа: 40 лозови листа, чаша и половина ориз, 1 глава лук, 3 чаени лъжички доматено пюре, 60 милилитра олио, сол и черен пипер на вкус.
Лукът се нарязва на ситно, запържва се леко и се добавя оризът. Добавя се топла вода – 2 чаши и се задушава леко оризът. Добавя се доматеното пюре, солта и пиперът. Плънката се слага в листата. Ако са зелеви, сармите се правят големи, лозовите сармички могат да бъдат и съвсем малки. Лозовите сармички се правят от два листа, закриват се с чиния и се варят на бавен огън около 40 минути.
Зелеви сарми с ориз и сини сливи
5 глави кромид лук, 300 гр ориз, 1 чаена лъжичка черен пипер, 1 чаена чаша олио, 20 сини сушени сливи ,зелеви листа от кисело зеле , чубрица, сол
Нарязаният на дребно лук се пържи в олиото до златисто. Добавя се измития и изцеден ориз и се пържи , докато стане прозрачен. Долива се ½ чаена чаша вода, остава на огъня и се бърка до попиване на водата от ориза. Слагат се всички подправки, сушените сини сливи, бърка се малко и се маха от огъня да поизстине. Във всеки зелев лист се завива по 1 супена лъжица от сместа, като във всяка сарма се слага по една слива и се подрежда плътно в тенджера.Закриват се с чиния. Залива се с 1,5 чаена чаша вода, 1 чаена чаша зелев сок, няколко лъжички олио и варим.
Бобена салата
300 гр боб, 6-7 кисели краставички, 20 маслини, 1 глава лук, 6-7 печени пипера, копър, сол, оцет, олио
Сваряваме боба. Изкисваме го и го смесваме с маслините, краставичките, нарязани на колелца, пипера и лука, нарязани на едро. Овкусяваме с олио, сол и оцет. Поднасяме със ситно нарязан копър.
За десерт е подходящо да се направи ошав. Той символизира богатата реколта през следващата година. За един литър вода са необходими 250 грама сушени плодове – сушени сини сливи, ябълки и круши.
Сушените плодове се заливат със студена вода и се оставят да престоят три часа. След това се ки със захар на вкус и се оставя да престои 4 часа. Сервира се студен
Тиквеник
500 гр готови кори, 1 кг тиква, 1 ч.ч. (200 г) захар, 150 г орехи, 1/2 ч.ч. (100 мл) олио
Тиквата се обелва, настъргва се на едро ренде и се задушава в малко мазнина и захар, докато омекне и се изпари водата й. Всяка кора се разстила върху хартия, ръси се с мазнина, задушена тиква, захар и счукани орехи и се навива на руло с помощта на хартията. Нарежда се в тава, намазана с олио, и се пече в умерена фурна. Когато се зачерви отгоре, се изважда и се покрива с кърпа. По желание може да се поръси с пудра захар след като изстине, а в плънката да се прибави и канела.
Варено жито
250 г жито (грухана пшеница) вода 5-6 суп лъж мед или около 100 г пудра захар 100 г орехови ядки , по желание – стафиди около 50 грама, кората на 1 лимон, канела
Житото се измива и залива с вода. Оставя се да престои една нощ или се вари на слаб огън около два часа (докато се свари). След сваряването се оцежда от водата, поставя се в дълбока купа и се добавят мед или пудра захар, смлените на ситно орехи, лимоновата кора настъргана на ситно, по желание канелата или стафидите
Да не забравим и меда
Мед с орехи и чесън
250 мл мед, 200 гр орехи, 5-6 скилидки чесън
Изчистват се скилидките чесън и се счукват на гладка каша с малко сол. Всички съставки се объркват заедно и се сервира се в паничка.
Весела Коледа !
източници bnr.bg, Wikipedia, gotvach.bg
Nochebuena – noche de paz, noche de amor… Los búlgaros llaman la Nochebuena Pequeña Navidad o Bozhich, la noche de Dios.
Nochebuena es el último día de un ayuno de 40 días en que la comida ha sido preparada únicamente a base de ingredientes vegetales por eso el menú es de platos preparados sin carne, ni grasa animal. Los platos deben ser un número impar: siete, nueve, etc…Se preparan arroz con pasas envueltos en hojas de col agrio (sarmi), los frijoles y el trigo cocido, un pastel de hojaldre con relleno de calabaza (banitza), compota de frutas secas y un pan ritual. Por tradición en ese pan se coloca una moneda. El miembro de mayor edad de la familia reparte el pan entre los comensales. A quien le toque la moneda tendrá mucha suerte durante el nuevo año.
En Nochebuena en la mesa no debe quedar espacio libre para que el nuevo año que se avecina sea colmado de felicidad y prosperidad. En cuanto los comensales terminen de cenar, la mesa no se levanta. Se deja servida para el huésped esperado. En el fuego se coloca badnik – un leño más fuerte que ardería durante toda la noche en el hogar para calentarlo e iluminarlo y simboliza el nacimiento de Jesús.
En Bulgaria la fiesta de Navidad (Koleda) es la continuación de la Nochebuena (Badni vecher). Navidad empieza con el ritual de medianoche, llamado “koleduvane”, cuyo principal objetivo es la divulgación del nacimiento de Jesucristo. Los jóvenes y los solteros hombres llamados “koledari”, son vestidos de trajes festivos y visitan todas las casas de su pueblo, cantando canciones de navidad con deseos de salud y , suerte, amor y felicidad.
Recetas
Pan de Noche Buena
1 kg de harina, 1 vaso y medio de agua, ½ de bicarbonato sódico, ½ cucharadita de azúcar, 1 cucharadita de sal, 1 cucharadita vinagre, 1 cucharada de aciete, 1 moneda de suerte
A la harina tamizada se añade el agua, el azúcar, la sal y el aceite. El bicarbonato se mezcla con el vinagre y se añade a la harina. Se amasa hasta conseguir una masa lisa, se coloca dentro la moneda. El pan se coloca en una fuente enharinada. Se unta con un poco de agua, se pincha e varios sitios con un tenedor y se hornea. Se deja enfriar envuelto con un paño.
Tikvenik – hojaldre de calabaza
500gr de hojaldre tipo pasta filo, 800-1000 gr. de calabaza, 200 gr de azúcar, 150 gr de nueces, canela, 100ml aceite de girasol
Extender 2-3 láminas de pasta filo una sobre otra, untando cada lámina con aceite. Rallar la calabaza y mezclar con el azúcar, la canela y las nueces picadas. Repartir parte de la mezcla sobre las láminas de pasta filo y envolver en rollo, hacer de esta manera varios rollos. Ordenar los rollos en un recipiente untado con aceite en forma de espiral. Asar en el hormo a 180ªC hasta que se ponga dorado. Servir espolvoreado con azúcar glass.