Свети Никола San Nicolás

Свети Николай Мирликийски Чудотворец или Свети Никола е един от най-почитаните от българския народ светци.Роден в земите на днешна Турция още от младеж се е отличавал с доброто си сърце и милосърдие. Умира на 6-ти декември 345 година. Паметта му се почита и до днес от Християнската църква именно на тази дата.

Българите смятат Св Никола и за покровител на моряци, рибари и цялата водна шир.. Казва се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата. Тогава завършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба.Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето – за онези, които не са се върнали на брега. Господ дал  сила на Св Никола да укротява бурите и да помага на бедните. Някога хората си разменяли подаръци на този ден – спомен за безкрайната щедрост на Чудотвореца към бедните и добрините му, за които и до днес се разказват легенди

Позната е и притчата за това как веднъж Свети Никола излязъл в морето с другари. Извила се буря и лодката се продънила. Но той хванал една голяма риба и запушил с нея дупката.От тук и традицията на Никулден да се прави рибен курбан, и то от риба с люспи.

За празника предимно се приготвя шаран (достатъчно е и друга риба). Според поверието, когато чистите рибата лошо знамение е да настъпите някоя паднала люспа.Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла – за да носи пари през цялата година. Костите пък не изхвърляме, а закопаваме в земята или пускаме в течащи води – за да се умножи семейството и да има благополучие. Някога майките използвали костта от главата на шарана (която прилича на кръст) като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от болести. Най-често шаранът се пълни с ориз, булгур, орехи, лук и стафиди, увива се и се пече в тесто. Така приготвеното празнично блюдо е известно като “рибник”. Тъй като Никулден е по време на Коледните пости (които свършват на 24 декември), на трапезата освен рибата присъстват обредни хлябове, други постни ястия – сърми и пипер с ориз, боб, варена царевица, жито.На този празник се канят роднини, кумове,приятели и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба.

 

Днес празнуват Никола, Николай, Николина, Ненка, Нина…Освен моряците и рибарите, за свой празник го приемат банкерите и търговците.Ден е на дарителя и на град Бургас.

 

Рецепта за никулденски рибник

Продукти:

1 голям шаран

1 ч.чаша орехи

4 суп.лъжици олио

1 глава ситно нарязан лук

1 ч. л. доматено пюре

сол и пипер на вкус

 

За кората

500 г брашно

1 ч.л. сол

250 мл вода

Около 150 мл олио

Начин на приготвяне:

Кората се приготвя, като се омесва средно меко тесто от брашното, солта и вода. Оставя се да почине 20 мин и се разточва на дебел лист

Плънката се приготвя като в мазнината се запържва лукът, прибавят се орехите, киселите краставички и доматеното пюре. Сместа се подправя със сол и пипер. Добавя се и магданозът.

Почистеният шаран се измива, посолява и се напълва с ореховата плънка, зашива се и се увива в приготвеното тесто. Слага се в намазана тавичка и се пече в умерена фурна (180 °)

 

Еl 6.12 la Iglesia Ortodoxa Búlgara venera a San Nicolás de Myra. La festividad en Bulgaria se llama Nikulden. San Nicolás еs patrono de los marineros y los pescadores. Dios le dio la fuerza de calmar las tempestades y de salvar a los pobres. Los banqueros lo consideran también como su patrono. La festividad de San Nicolás cae durante el ayuno de Navidad. En este día muchos cristianos ortodoxos reciben la eucaristía y para la mesa festiva se prepara pescado .

 

Може да харесате още...

Comments are closed.