Европейски ден на езиците / Día Europeo de las LenguasDía Europeo de las Lenguas

еwr.den na ezicite

26 септември е провъзгласен за Европейски ден на езиците от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз на 6 декември 2001 година, която бе обявена за Европейска година на езиците. Целта на празника е да насърчи изучаването на чужди езици в Европа.

Основни цели на Европейския ден на езиците:
• Да осведоми обществеността за важността от изучаването на чужди езици и разнообрази обхвата на изучаваните езици, за да повиши нивото на многоезичност и междукултурно рабирателство.
• Да популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа.
• Да насърчи изучаването на чужди езици във всяка възраст

Европа притежава истинско лингвистично съкровище, като 24 са официалните езици в ЕС днес, а страните членки са 28. Мнозинството от официалните езици на Европейският Съюз спадат към индоевропейското езиково семейство като доминират 3 големи подсемейства като германски, романски и славянски езици. Германските езици са широко представени в ЕС като датски, нидерландски, английски, немски и шведски. Романските езици са представени от Френски, италиански, португалски, румънски и испански. Славянските са в източната част и включват български, чешки, полски, хърватски словашки и словенски. Балтийските езици са представени от латвийски и литовски, келтските езици от ирландски и гръцки език, които също са с индоевропейски корен. Извън Индо-европейското семейство са естонският, финландският и унгарският езици от угро-финска група докато малтийският е семитски език с официален статус в ЕС.

Официалните азбуки в ЕС са 3:
• Латиница от началото на съюза през 1957 година
• Гръцка азбука от приемането на Гърция в ЕС през 1981 година
• Кирилица от приемането на България в ЕС през 2007 година

Изучаването на чужди езици принася полза на млади и стари – човек никога не е прекалено възрастен да учи чужд език, както и да се възползва от възможностите, които произтичат от това. Изучаването на езиците на други народи също така е начин да се разбираме помежду си по-добре, както и да преодоляваме културните си различия.

източници Уикипедия, свободната енциклопедия, mediacafe.bg
еwr.den na ezicite

El 26 de septiembre de 2001 fue proclamado por el Consejo de Europa con el apoyo de la Unión Europea, el Día Europeo de las Lenguas (6 de diciembre de 2001). Su principal objetivo es fomentar el aprendizaje de idiomas en toda Europa, tanto en jóvenes como en ancianos. Además los especializados facilitan el acceso a los diversos sistemas de aprendizaje.
Objetivos generales
• Alertar al público sobre la importancia del aprendizaje de idiomas y diversificar la gama de lenguas, a fin de incrementar el pluringüilismo y la comprensión intelectual.
• Promover la rica diversidad lingüística y cultural de Europa.
• Fomentar el aprendizaje permanente de idiomas dentro y fuera de las escuelas independientemente de la edad

Може да харесате още...

Comments are closed.