Обичаи и рецепти – месец август. Голяма Богородица -15 август

bogorodicaНа този ден имен ден имат Мария, Марияна, Мара, Маша, Мариета, Марин, Мариян!

Успение (заспиване) на Пресвета Богородица е един от най- големи християнски празници. Той се чества и от православни, и от католици. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка напуска земния живот и отива при сина си. Божията майка посветила дните си на молитви след смъртта на Исус. Три дни преди смъртта й Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.” В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”. Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.

На Голяма Богородица след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. Народната традиция почита пресветата Богородица като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище.

На 15 август за здраве се прави курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Раздават се осветени в църквата плодове обредни хлябове.

Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква, тиганица. Непременно се ядат диня и грозде. В селата и малките градове, където св. Богородица е патрон на местната църква се правят събори.

По аналогичен начин се отбелязва и празника Малка Богородица (Рождество на Пресветата Богородица) на 8 септември. Народната традиция забранява на жените да тъкат, плетат и шият между Голяма и Малка Богородица. Това се спазва за здраве на домочадието.Денят се празнува предимно от жените – да са здрави и да раждат леко. Сутринта стопанките месят голяма пита -”Богородичен хляб”, от който раздават по залче на всеки от семейството и едно оставят за къщата. На Малка Богородица всяка невеста, която още няма дете, отива в манастир или черква, носещи името на Пресветата Дева, и там прави дар. Пекат се и курабии, гевречета и дребни сладки, които се раздават на сираците, заедно с дрехи и пари.

Иконите на Св. Богородица в България

Три от най-известните се намират в най-големите български манастири: Рилски, Бачковски и Троянски. И трите икони са чудотворни.

Св. Богородица Одигитрия е в Рилския манастир. Уникалното при нея е, че около образа на Дева Мария с Младенеца има 32 четириъгълни прегради, пазещи мощите на светци. Иконата е разположена в специален иконостас при третата колона на катедралната църква и се почита като изцелителка на тежки болести и епидемии

Св Богородица от Бачковския манастир се смята за едно от най-големите богатства на Бачковския манастир, излязла изпод ръцете вероятно на св. апостол и евангелист Лука. Обкована е в злато и сребро, като единствено лицата на св. Богородица и Младенеца са оставени непокрити. Никой не може да каже с точност кога е донесена в манастира. Мястото й в самата обител е много специално – вдясно от входа, за да вижда кой с какво сърце влиза в храма

Св.Богородица Триръка се намира в Троянския манастир, а легендата я определя като дело на майстори от Сета Гора. Иконата е смятана и за причината, довела до възникването на самата света обител в Троянския балкан. Според преданията Св. Богородица Троеручица има славата на даряваща изцеление на идващите с вяра в нейната сила, без значение от дали са християни, евреи или турци. Целебната й сила се почита и днес.

Тиганички

Продукти:

  • 1 ч.ч. вода
  • 1 ч.л. сол
  • 1 с.л. кисело мляко
  • 3 г сода
  • 2 ч.ч. брашно
  • 2 яйца

Приготвяне:

  1. В дълбок съд разбиваме яйцето, добавяме по малко от брашното, слагаме солта, млякото и содата. Добавяме водата и разбъркваме всичко, до получаване на хомогенна смес.
  2. Получава се не много гъста каша.
  3. В дълбок тиган с височина поне 8 см., сипваме олио до средата и като се сгорещи, с голяма супена лъжица или черпак гребваме от сместа и изсипваме в олиото.
  4. Докато се пържат, те се обръщат сами.
  5. Сервираме горещи, по желание поръсени с пудра захар.

Пилешка каша

Продукти:

  • сол на вкус
  • 150 г брашно
  • червен пипер на вкус
  • 100 г масло
  • 4 глави лук
  • 1 кг. пиле

Приготвяне:

  1. Нарязваме пилето на парчета, посоляваме го и го сваряваме в малко вода.
  2. В маслото задушаваме ситно нарязаният лук, а след това запържваме до златисто брашното. Прибавяме червен пипер и сол на вкус, и наливаме по малко бульон от пилето, докато се получи рядка каша.
  3. След като заври кашата, прибавяме месото.
  4. Оставяме да се вари още няколко минути, като разбъркваме, за да не загори.

Погача

Продукти:

  • 2 бр.яйца
  • 1 кг брашно
  • 25 гр мая
  • 2 с.л. захар
  • 1 с.л.сол
  • 300 мл краве прясно мляко
  • 3 с.л.олио

Приготвяне:

Маята се разтваря с млякото и захарта, малко брашно и се оставя да втаса. След това се замесва с останалите продукти и 300 мл хладка вода на меко тесто и пак се оставя да втаса. Оставя се 1 жълтък за намазване от 2-те яйца. Втасва за 1 час. След това се премесва и разделяме на 9 равни части, които оформяме като топки. Една топка се разточва и се слага в намаслена тава върху обърната купичка. Оставяме си 1 топка за средата и подреждаме останали около купичката. Режем с нож на 7 триъгълника и ги обръщаме върху всяка топка. Махаме купичката и поставяме и последната топка в средата. Оставяме да втаса за още 30 минути и мажем с разбития жълтък с малко прясно мляко. Украсяваме по желание със сусам и маково семе. Печем в загрята фурна на 170 градуса за 30-40 минути или до готовност.

Share Button
Споделяне:

Може да харесате още...